Food cost 5 questions

DO YOU KNOW WHY YOUR FRIENDS ARE POSTING BETTER GRADES THAN YOU? — THEY ARE PROBABLY USING OUR WRITING SERVICES. Place your order and get a quality paper today. Take advantage of our current 15% discount by using the coupon code WELCOME15.


Order a Similar Paper Order a Different Paper

1. Chef Alice made 27 Blueberry Crêpes for a party. Each crêpe contained 6 ounces of cleaned blueberries. The yield percent for blueberries is 95 percent. If Chef Alice bought blueberries in season for $2.07 per pound, how much would the blueberries cost for the party?

2. For a dessert you are making, you have purchased 4 pounds of raspberries at $6.65 per pound. When you prepare the raspberries, you have a 4 percent trim loss. How much would 1 pound of cleaned raspberries cost?

3. You need 4.5 pounds of cleaned lettuce to make enough salad for a party of 20 people. Each head weighs 2.25 pounds and the yield percent is 77 percent. A head of lettuce costs $1.89. What is the cost of the lettuce for this party?

4.You purchase 3 pounds of fresh lychee nuts for $12.26 and the yield is 65 percent. What is the edible portion cost per pound for the fresh lychee nuts?


5. A recipe for Fresh Mango Chutney calls for 2 pounds of small diced mango. Mangos are purchased by the each for $0.99. Each mango weighs approximately 10 ounces and has a yield of 64%. How much will the mango for this recipe cost?

Do you require writing assistance from our best tutors to complete this or any other assignment? Please go ahead and place your order with us and enjoy amazing discounts.


Order a Similar Paper Order a Different Paper